Organy podległe ITB
Jednostkami podległymi Instytutowi Techniki Budowlanej są:
- Zespół Laboratoriów Badawczych, składający się z 10 laboratoriów badawczych, które prowadzą specjalistyczne badania. Polegają one na ocenie podstawowych właściwości materiałów i wyrobów budowlanych. Badania wykonuje się również dla potrzeb aprobacji i certyfikacji wyrobów. Po otrzymaniu aprobaty technicznej lub certyfikatu krajowe wyroby budowlane oznaczane są literą B, zaś wyroby na obszarze Unii Europejskiej- symbolem CE.
- Zakład Certyfikacji – wydaje certyfikaty oraz aprobaty techniczne dla usług, wyrobów budowlanych, systemów zarządzania, zakładowej kontroli produkcji, a także kompetencji personelu. Bada zgodność z Polską Normą, jak również z europejskimi i polskimi aprobatami technicznymi.
- Zakład Aprobat Technicznych – prowadzi on procedury udzielania Europejskich Aprobat Technicznych (ETA) oraz Aprobat Technicznych ITB (AT-15), opracowuje Rekomendacje Techniczne ITB (RT ITB) i Świadectw ITB (JS ITB) przydatności do jednostkowego stosowania, współpracuje z Europejską Organizacją ds. Aprobat Technicznych (EOTA), a także Europejską Unią Akceptacji Technicznej w Budownictwie (UEAtc).
- Rada Naukowa, która od 1967 roku jest uprawniona do nadawania stopnia naukowego: doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa. Ponadto jest organem inicjującym, stanowiącym, opiniodawczym oraz doradczym Instytutu Techniki Budowlanej w zakresie jego działalności statutowej, jak również w sprawach rozwoju kadry badawczo-technicznej i naukowej.
- Zakłady naukowo-badawcze – zajmują się one ekspertyzami, ocenami i opiniami oraz prowadzą działalność naukowo-badawczą i przeprowadzają szkolenia (konferencje, seminaria) w danym zakresie. W ich skład wchodzą:
- Zakład Ochrony Środowiska,
- Zakład Trwałości i Ochrony Budowli,
- Zakład Konstrukcji i Elementów Budowlanych,
- Zakład Nowych Technik Wykończeniowych,
- Zakład Betonu,
- Zakład Materiałów Budowlanych,
- Zakład Budownictwa na Terenach Górzystych,
- Zakład Spawalnictwa,
- Zakład Obserwacji i Analiz Budowli,
- Zakład Konstrukcji i Badań Wytrzymałościowych,
- Zakład Badań Lekkich Przegród i Przeszkleń,
- Zakład Akustyki,
- Zakład Badań Ogniowych,
- Zakład Fizyki Cieplnej , Instalacji Sanitarnych i Środowiska,
- Geotechniki i Fundamentowania,
- Zakład Okuć i Ślusarki Budowlanej,
- Zakład ds. Harmonizacji Technicznej w Budownictwie.
- Dział Wydawniczy – skupia się na publikacji m.in. prac naukowych ITB, dokumentów Unii Europejskiej dotyczących budownictwa, materiałów konferencyjnych, instrukcji, wytycznych, poradników czy zaleceń udzielania aprobat technicznych.
- Biblioteka (Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej) – otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach: 10.00-15.00. Zajmuje się ona gromadzeniem:
- aprobat technicznych innych jednostek aprobujących,
- książek i czasopism z całego świata z zakresu budownictwa oraz dziedzin pokrewnych,
- niepublikowanych prac badawczych ITB, a także wydawnictw ITB.
ITB oprócz swojej siedziby w Warszawie ma także 2 zamiejscowe oddziały: Oddział Wielkopolski w Poznaniu i Oddział Śląski w Katowicach.